De ständigt populära instantkamerorna blir inte mycket coolare än så här. På årets CP+ i Yokohama, Japan, lanserade optiktillverkaren TTArtisan en kamera som ser ut som om den är 80 år gammal. Men den är helt ny och använder Fujifilm instax mini film, som många känner till som polaroidfilm.
Kameran är uppenbarligen byggd för att tilltala retroentusiaster. Och den har en kameraestetik från fyrtio- och femtiotalet, inte helt olik kameror från Kodak, Horseman och andra från den tiden.
Man får en sökare, hopfällbar bälgoptik och full manuell kontroll. Det är allt. Precis som på 1940-talet.
Folding Instant Camera 203T, som den heter, använder inga batterier och är helt mekanisk. Med andra ord ställer man in allt själv och vevar fram bilden efter att exponeringen är gjord. Kameran använder ett Cooke triplet-objektiv på 75 mm, vilket motsvarar 43 mm. Med ljusstyrka f3,5.
Objektivet har en bländarring upp till f22, slutartider ner till 1/300s och en skala för skärpedjup. Det finns också en tillbehörssko på ovansidan, där man kan placera TTArtisan’s Light Meter II och få en ljusmätare på kameran.
Den kommer att finnas tillgänglig i blått, orange, svart och rosa. Men den kommer inte att finnas i butik förrän hösten 2025, och priset för den coola kameran uppskattas till cirka 300 dollar.