TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

Skön musik hos Ultimate

Ultimate Sound bjöd på både levande och inspelad musik vid en specialshow innan mässan drog igång

Av / 2013-02-16 - 10:00
Skön musik hos Ultimate

Eldsjälen Jörgen Nilsson på Ultimate Sound i Vimmerby hade satt av fredagen i sina utställningsrum på Hotel Sheraton till ett ovanligt evenemang. Det bjöds först på levande musik med piano och cello, sedan kunde man få lov att höra två olika inspelningar av denna levande musik på referensanläggningen från TAD.

IMG_4534

Referensanläggningen från TAD

Och endast det bästa är gott nog. Analoginspelningen stod Gert Palmcrantz för, gjord med två Didrik DeGeer mikrofoner. 24/192 digitalinspelningen stor Bernhard Löhr för, där han flyttat DeGeer mikrofonerna och dessutom lagt till en Neumann U47 som närmikrofon på cellon. Övriga involverade ljudmoguler på plats var bland annat Henrik Alsér och Gerts son Erik Palmcrantz samt naturligtvis Andrew Jones från TAD, som på sitt vanliga avslappade sätt presenterade det han vill ska vara ”the closest approach to the recording artists intent”. De involverade ljudmogulerna – och alla vi andra också – var synnerligen nöjda med vad vi fick höra.

IMG_4533

Annons

Andrew Jones, chefskonstruktören hos TAD

De två inspelningarna av exakt samma musik lät båda enormt bra och samtidigt väldigt olika. Det var två ypperliga tolkningar av vad inspelningsteknikerna hade för visioner om vad de ville förmedla. Sedan är det upp till var och en att värdera det mot sina egna preferenser. Det var ett sällsynt fint tillfälle att få lov att höra att det vi upplever som ”originalljudet” från exempelvis en konsert i högsta grad beror på de val som inspelningsteknikerna gjort.

Och så lite om musiken. Stycket var specialskrivet at pianisten Anders Wihk och hade fått titeln ”TAD – possibly the best sound in the world” och framfördes av Anders tillsammans med Svente Henryson på cello. En högst speciell sådan förresten, byggd av fransmannen Chanol och med ett mycket spännande ljud.

IMG_4527

Anders Wihk och Svante Henryson bjöd på härlig musik

Anders Wihk har under många år turnerat i bland annat Japan med sångerskan Lena Maria Klingvall, och han och Svante tillsammans med trumslagaren Steve Gadd ska dit igen i maj och turnera med deras senaste projekt, Same tree, different fruit, där trion tolkar Abbalåtar på ett både spännande och nytänkande sätt. En jättebra skiva – som dessutom legat etta på jazzförsäljningslistan en kort period.

Stort tack till Jörgen Nilsson för att jag fick tillfälle att vara med om denna spännande och givande eftermiddag.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Supererbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till mer än 7800 produkttester!
  • Stora rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Nyhetsbrev med senaste nyheterna varje vecka
  • L&B TechCast – en podd med L&B
  • Inaktiverade annonser

Uppdaterad version av unik konstruktion

High-end DAC med dedikerad hörlursutgång.

Kompromisslösa tonarmar

Hifi-mässan växte ur sina ramar

En sådan här skivspelare har du aldrig sett förut

Kom till hi-fi-mässa i helgen

Skivspelare för fansen

Spotify Pro – Mer för Wall Street än för användarna?

Rörförstärkare till miljonärspris

Studioljud i ett kompakt format

Nu kan du beställa denna

Kompakt TEAC-förstärkare med rejäl kraft