TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik

Är byggsatsmobilen framtiden?

Tycker du det är slöseri att byta mobil stup i kvarten kanske en byggsats är framtidens lösning

Av / 2013-10-06 - 22:42
Är byggsatsmobilen framtiden?

Vi byter mobiler i en rasande takt. Antingen för att den börjar kännas långsam, för att den blivit repig eller för att vi vill ha någon ny finess. Men är det inte egentligen slöseri om resten av mobilen uppfyller våra krav?

Det är idén bakom projektet Phoneblocks. Idén är att mobilen är uppbyggd av moduler. Vill du ha en bättre kamera? Köp en ny modul. Struntar du i onödiga funktioner? Sätt in ett större batteri istället.


Grundarna söker nu finansiering för sin idé så att de kan börja bygga mobilen för försäljning. Nästan en miljon människor har visat sitt stöd hittills. Håller du med? Gå in på www.phonebloks.com

Annons
(f. 1969): Journalist och nyhetsredaktör. Jonas har jobbat för Ljud & Bild sedan 2007 med det mesta som kan kallas bärbart. Det vill säga mobiler, trådlösa högtalare och hörlurar. Ibland klampar testandet in på kollegernas områden multirum-ljud, hemmabio och foto. Han startade sin bana som teknikjournalist på IDG och skrev bland annat för PC för Alla, Internetworld och det som senare blev M3.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Första detaljerade bilden av Apples vikbara iPhone

Är din iPhone säker? Så undviker du det läckta supervapnet

Här är Nothings nya (4a)-serie

Ladda mobilen med vattenflaskan

TCL vill att en AI-robot ska passa dina barn – och att din mobilskärm ska kännas som papper

10 000 européer har förbeställt en europeisk smartphone som inte skickar data till Apple eller Google

Budget-iPhone får dubbelt minne

iPad Air får turboprocessor

Äntligen en vikbar telefon som du inte behöver oroa dig för

Honor Robot Phone: Smartphone med rörlig kamera som ersätter stativ och gimbal

Vikbara smartphones har ett batteriproblem. Honor menar att Magic V6 är lösningen

Xiaomis nya mobil zoomar till 400 mm utan att bilden försämras